Kupiškio L. Stuokos-Gucevičiaus aikštė

Naujienos ir aktualijos

Kupiškio rajono savivaldybė kultūros paveldo srities finansavime prie lyderiaujančių Lietuvoje

2021-12-22

Naujausio, šiais metais atlikto, Valstybinės kultūros paveldo komisijos atlikto tyrimo duomenimis savivaldybių skiriamos lėšos kultūros paveldui toliau auga. Valstybės – ataskaitiniais metais mažėjo. Finansavimas augo dėl savivaldybių aktyvumo ir gebėjimo pritraukti tarptautinių fondų ir valstybės lėšas, taikomų mokesčių lengvatų kultūros paveldo objektų valdytojams ir įgyvendinamų paveldotvarkos programų.

 

Ilgus metus pastebima nuosekli kultūros paveldo finansavimo didėjimo savivaldybėse tendencija tęsėsi ir 2020 m. Pusė savivaldybių skyrė daugiau lėšų nei ankstesniais metais. Savivaldybių administracijų gebėjimas sėkmingai pritraukti finansavimą iš kitų šaltinių sąlygoja jų skiriamų lėšų kultūros paveldui apimčių padidėjimą.

 

„Šiemet atlikdami tyrimą stengiamės pažiūrėti plačiau. Įvertinti ne tik skiriamas sumas, tačiau ir pačių savivaldybių požiūrį. Jis yra labai įvairus. Paveldas vienose traktuojamas kaip miesto ar rajono tapatybės, kultūrinės atminties garantas. Kitose į jį žiūrimą kaip įrankį ar tam tikrą instrumentą ir paveldas tampa potencialiu ištekliu“, – pastebi tyrimo autorius, Paveldo komisijos Paveldosaugos ir strateginio planavimo skyriaus vyr. specialistas Artūras Stepanovič.

 

Anot pirmininkės doc. dr. Vaidutės Ščigilienės, aktyvumas, kurį ne pirmus metus iš eilės rodo didelė dalis savivaldybių, yra kertinis akmuo. Visgi, siekiamybė – valstybės, savivaldų, taip pat fondų lėšos bei privataus kapitalo indėlis, kuomet kalbame apie paveldą kaip apie viešą gėrybę.

 

„Ne kartą minėtas, tačiau paveikus pavyzdys, kad tam, jog pagal pastaraisiais metais skiriamas lėšas sutvarkyti Palėvenės dominikonų vienuolyno kompleksą (Kupiškio r.) prireiktų 25 metų. Tokiu atveju vėl reikėtų iš naujo restauruoti, o bendra objekto būklė negerėtų.“, – priduria pirmininkė.

 

Visgi, anot Paveldo komisijos, Kupiškio r. savivaldybė skiria paveldui daug dėmesio. Savivaldybė rodo iniciatyvas paveldo apsaugos srityje ir šios srities finansavime yra priskirtina prie lyderiaujančių Lietuvos savivaldybių.

 

Daugiau:

https://vkpk.lt/naujienos/savivaldybiu-aktyvumo-deka-skiriamos-injekcijos-kulturos-paveldui-dideja-ar-gerosios-patirtys-uzkrecia/

 

Valstybinės kultūros paveldo komisijos informacija

 
 
Informaciją atnaujino: Asta Vilimė, Vidaus administravimo skyriaus vyr. specialistė
Informacija atnaujinta: 2021-12-22 08:19
 
 

      

ligonių kasa

jaunimo informavimo ir konsultavimo portalą „Žinau viską“