Kupiškio L. Stuokos-Gucevičiaus aikštė

Naujienos ir aktualijos

Atliktas pirmasis Kupiškio (Aukštupėnų) piliakalnio tyrimų etapas

2017-12-21

 

                      Pagal pasirašytą sutartį su Lietuvos istorijos institutu, 2017 m. vasarą buvo atlikti Kupiškio, Aukštupėnų piliakalnio (u. k. 23819) pirmojo etapo darbai (vad. archeologė Andra Simniškytė-Strimaitienė).

                      Jų metu atlikti geofizikiniai ir geoarcheologiniai tyrimai, kurių tikslas – surinkti duomenis apie kultūrinio sluoksnio ir struktūrų paplitimą piliakalnyje bei parengti rekomendacijas antrajam, detaliųjų archeologinių tyrimų, etapui.

                      Piliakalnio aikštelėje iš viso buvo padaryta 150 gręžinių (zondų) bei surinkti 387 grunto mėginiai, kurie buvo atitinkamai paruošti ir perduoti laboratoriniams tyrimams – magnetinio imlumo matavimams, organinės medžiagos kiekio ir fosforo (P) kiekiui nustatyti.

                      Zondavimas leido įvertinti grunto litostratigrafiją (uolienų pasikeitimus), kultūrinio sluoksnio storį ir paplitimą neatliekant detaliųjų archeologinių tyrimų. Jų metu nustatyta, jog antropogeniniai (dėl žmogaus veiklos pakitęs natūralus gamtinis landšaftas, žmogaus sukurta medžiaga) sluoksniai koncentravosi piliakalnio pakraščiuose. Aptinkami 0,7–2 m. gylyje ir yra susiklostę nevienalyčiu iki 0,8–1 m storio sluoksniu. Kultūrinį sluoksnį dengia iki 60 cm storio maišytas, galimai buvęs kultūrinis, sluoksnis. Organinės medžiagos ir fosforo koncentracija apatiniuose horizontuose rodo, jog piliakalnis buvo apgyvendintas, o degėsinei griuvenų horizontai bei vietomis padidėjęs magnetinis imlumas – gaisrų ir rekonstrukcijų periodus. Atlikti tyrimai parodė, jog Kupiškio piliakalnyje tikrai būta ir stabilumo laikotarpių, ir gaisrų epizodų.

                     Siekiant nustatyti tikslią chronologiją, buvusių etapų kiekį bei archeologinių radinių gausą, 2018 m. bus atliekamas antrasis tyrimų etapas – detalieji archeologiniai kasinėjimai.

 

Vytis Zavackas,

Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vyr. specialistas

                     

 

 
 
Informaciją atnaujino: Stasė Krestovienė, stase.krestoviene@kupiskis.lt
Informacija atnaujinta: 2017-12-21 13:12
 
 

      

ligonių kasa

jaunimo informavimo ir konsultavimo portalą „Žinau viską“