Kupiškio L. Stuokos-Gucevičiaus aikštė
Kupiškio rajono savivaldybės administracija


Priėmimas į darbą            
Pranešėjų apsauga            
Kupiškio rajonas                 
Seniūnijos                             
Rinkliava už atliekas             

Viešieji pirkimai              
Teisinė pagalba                

Atviri duomenys                

Nuorodos                     

Apklausos                       

Įveskite pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji

Naujienos ir aktualijos

Kupiškio trišalė taryba organizavo pasitarimą apie sveikatą ir kitus aktualius klausimus

2014-04-16

  

   Kupiškio rajono savivaldybės posėdžių salėje vyko Kupiškio trišalės tarybos posėdis, į kurį buvo pakviesta nemažai visuomenės atstovų – jaunimo atstovų ir dirbančiųjų su jaunimu nevyriausybininkų. Taip pat posėdyje dalyvavo Kupiškio rajono savivaldybės meras Jonas Jarutis, Samdomų darbuotojų profesinės sąjungos SAMPRO atstovai Tomas Tomilinas ir Irina Judina, kurie pristatė projektą „Socialinio dialogo plėtra savivaldybėse“.

   Trišalės tarybos pirmininkė Vida Pranckūnienė supažindino susirinkusius su dienotvarke, kurios pagrindinis klausimas – žmogaus sveikata kaip nacionalinė vertybė. Buvo numatyta nagrinėti klausimus apie rajono gyventojų dalyvavimą prevencinėse programose (moterims 25–74 m., vyrams – 40 –75 m.) ir savižudybių prevenciją.

   Tarybos pirmininkė atkreipė dėmesį, kad kupiškėnai nėra labai linkę domėtis prevencinėmis sveikatos priemonėmis ir nesirūpina savo sveikata taip, kaip galėtų. Kupiškio rajono pirminės asmens sveikatos priežiūros centras (PASPC) vykdo nemažai prevencinių sveikatos programų, tačiau V. Pranckūnienė apgailestavo, kad dalyvaujančių tose programose – mažoka.

   Ji kvietė susirinkusius išsakyti nuomonę, kodėl taip yra ir kaip būtų galima kupiškėnus dar labiau paskatinti elgtis atsakingiau. Pirmininkė apgailestavo, kad posėdyje nedalyvauja darbdavių atstovai, nes ir jie turėtų rūpintis savo darbuotojais, juos paraginti.

   Pasak T. Tomilino, Ukmergėje didžiausias darbdavys yra Savivaldybė. Ji sudaro specialius planus ir sąlygas darbuotojams tikrintis sveikatą tam tikru laiku. Tokiu tikslu galima sukviesti visų darbdavių, įstaigų vadovus ir medikai galėtų papasakoti apie ligas, mirtingumą nuo jų, būdus jų išvengti ir prevencines programas. Pasigirdo siūlymų medikams dažniau važiuoti į kaimus ir rengti pasitarimus.

   Meras atkreipė dėmesį, kad tyrimus, kurie neišvengiami (darbinantis, norint gauti teises ir t. t.), kupiškėnai sugeba pasidaryti, todėl pabrėžė galimybę kuo daugiau reklamuoti šias galimybes.

   Jaunuomenės atstovai dalijosi patirtimi apie viešojoje erdvėje pasirodančius ir nuomonę formuojančius komentarus ir galimybę medikų pastangomis, bandymu eiti į viešumą ir keisti tai. Buvo išsakyta priekaištų, kad dažnokai sunkoka net ir sergant patekti pas gydytojus – nebūna talonų.

   Buvo tariamasi, kaip konkrečiai būtų galima pateikti kuo daugiau ir įvairesnės informacijos, kur ją platinti, kaip skatinti gyventojus aktyvesnei veiklai.

   T. Tomilinas paaiškino, kad jų atstovaujama organizacija suinteresuota padėti Kupiškio trišalei tarybai ir gali skirti 7000 Lt, kurie turi būti išleisti lankstinukams, konferencijai ar kažkam panašaus. Ypač gerai, kad tokie klausimai svarbūs ne tik pačiai trišalei tarybai, bet ir visuomenės atstovams.

   Apie savižudybes neseniai buvo kalbėta mero inicijuotoje pilietinėje diskusijoje, o Trišalėje taryboje ši mintis buvo tęsiama. V. Pranckūnienė dalijosi įspūdžiais iš šio renginio ir kvietė susirinkusius nepamiršti šios temos.

   Viena svarbiausių siekiamybių – gauti psichologo etatą, bet kol kas pagal gyventojų skaičių kupiškėnai tegali pretenduoti į pusę etato psichologo, to tikrai neužtenka krašte, kuris šalyje vienas iš pirmaujančių savižudybių skaičiumi.

   Buvo keliama ir kita problema – medikų senėjimas, mažos gydytojų algos ir jaunų specialistų nenoras dirbti Kupiškyje. Savivaldybė siūlo būstus apsigyventi, moka studentams stipendijas, bet net ir valstybiniu lygiu ši problema vis labiau aktualėja.

   Jaunuomenės atstovai siūlėsi nemokamai pasikalbėti su žmonėmis, ne kaip psichologui padėti. Kartais tereikia tiek, kad būtų išvengta skaudžiausių padarinių.

   Diskusijų pabaigoje buvo nutarta, kad meras imsis kviesti įstaigų, įmonių vadovus ir su jais ieškos bendro sprendimo, kaip darbuotojus paskatinti dalyvauti prevencinėse sveikatos programose. Paulius Briedis pasisiūlė pats savanoriškai kalbėtis su žmonėmis, kuriems reikia psichologinės pagalbos bei organizuoti būsimų savanorių grupę. Ją, už Trišalei tarybai skiriamas lėšas, turėtų mokyti specialistai, nes žinios, kaip atpažinti galimas mintis apie savižudybę bei kaip su tuo kovoti, labai reikalingos medicininio išsilavinimo neturintiems žmonėms.

   Apie tai ir kitus klausimus Trišalė taryba toliau svarstys gegužės mėnesio posėdyje.

 

 

 

   Miglė Savukaitė,

   Mero patarėja

   (8 459) 35521

 

 

 
 
Informaciją atnaujino: ,
Informacija atnaujinta: 2014-04-17 10:42
 
 

ligonių kasa

jaunimo informavimo ir konsultavimo portalą „Žinau viską“