Kupiškio L. Stuokos-Gucevičiaus aikštė

Priėmimas į darbą            
Pranešėjų apsauga            
Kupiškio rajonas                 
Seniūnijos                             

Rinkliava už atliekas             

Viešieji pirkimai              
Teisinė pagalba                

Atviri duomenys                

Nuorodos                     

Įveskite pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji

APIE SUBAČIAUS SENIŪNIJĄ

Iš Kupiškio link Panevėžio 18 km pabėgėjęs plentas pasiekia Subačiaus gyvenvietę. Ji kūrėsi Dvariškių kaimo ūkininkų žemėse, pastačius 1873 m. nutiesto Daugpilio – Šiaulių geležinkelio stotį, ir XX a. pradžioje iš senojo Subačiaus miestelio paveržė valsčiaus centro privilegijas.
1959 m. naujasis Subačius, iš įpročio dar vadinamas „geležinkelio stotimi”, gavo miesto tipo gyvenvietės statusą.
Senasis Subačius, palikęs už 4 km į pietus nuo geležinkelio, pirmąkart rašytiniuose šaltiniuose – M. Strijkovskio „Lenkijos ir Lietuvos kronikoje” – paminėtas 1582 m.
Daugiau kaip 20 metų tarpukario Lietuvos ir Vakarų Europos miestų teatrų scenose skambėjo iš Subačiaus miestelio kilusios operos solistės V. Jonuškaitės balsas. Už jo grožį dainininkę jos amžininkai vadino „dieviškąja Vince”. 1997 m., pažymint Subačiaus pradinės mokyklos 200 metų jubiliejų, jai suteiktas Vincės Jonuškaitės vardas.
Žodinga ir vaizdinga subatėnų šnekta išugdė žymų kalbininką P. Skardžių, kuriam priklauso giliamintis posakis: „Gyva kalba – gyva tauta”. Garbaus profesoriaus amžinojo poilsio vieta JAV. Subačiaus miestelyje tebestovi jo gimtoji troba, paženklinta memorialine lenta.
Subačiaus miestelis – neeilinės pianistės B. Nasvytytės, kuriai buvo lemta tapti Lietuvos prezidento A. Smetonos marčia, – kūdikystės lopšys.
Naujasis Subačius – seniūnijos centras. Asiūklynės gatvėje prašalaičio akis patraukia Šulcų šeimos relikvija – 1889 m. pastatyta koplytėlė. Australijoje gyvenantis V. Šulcas išleido knygą „Nemingos lieptu praeitin”, kurioje atskleidžia savo giminės istoriją.
Kalbininko P. Skardžiaus pėdomis nuėjo Subačiaus vidurinės mokyklos auklėtinis A. Vanagas, gimęs Buivėnų kaime. Šio mokslininko darbai apie Lietuvos upių ir ežerų pavadinimų, vietovardžių, lietuvių vardų ir pavardžių kilmę sudėti į storas knygas. Jis buvo jauniausias iš Kupiškio krašto akademikų.
Terpeikių kaime ošia gamtos paminklu paskelbtas dviejų metrų skersmens ąžuolas. Čia, nelyginant jo atžala, savo vaikystę praleido Lietuvos galiūnas – čempionas disko metikas V .Alekna.
Seniūnijos kraštovaizdį puošia ūksminguose medžiuose skendinčios sodybos, Lėvens ir Viešintos upių rėvos, iš Pauliankos dvarvietės į Skverbų kaimą einanti šimtamečių beržų alėja, Stirniškių piliakalnis.

 

Informaciją atnaujino: Informacinės sistemos administratorius, www@kupiskis.lt
Informacija atnaujinta: 2019-08-05 14:05
 

      

ligonių kasa

jaunimo informavimo ir konsultavimo portalą „Žinau viską“