Kupiškio L. Stuokos-Gucevičiaus aikštė

Priėmimas į darbą            
Pranešėjų apsauga            
Kupiškio rajonas                 
Seniūnijos                             

Rinkliava už atliekas             

Viešieji pirkimai              
Teisinė pagalba                

Atviri duomenys                

Nuorodos                     

Įveskite pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji

Apie automobilių pavadinimus

 

Bendrieji rašybos dalykai

Automobilių markių ir modelių pavadinimus reikia rašyti originalo kalba, be lietuviškų galūnių ir išskirti kabutėmis, pvz.: „Volkswagen“, „Renault“, „Ford Focus“. Brūkšnelis tarp markės pavadinimo ir skaitmens rašomas tada, kai jis yra oficialiai įteisintas (patentuotas), pvz.: „Moskvič-2141“, bet „Audi 100“, „Volvo 850“. Raidinės santrumpos, sudarytos iš lotyniškų raidžių, lietuviškuose tekstuose rašytinos taip, kaip originalo kalboje, pvz.: BMW, FIAT, o nelotyniško pagrindo rašmenis vartojančių kalbų santrumpos perrašomos lietuviškais rašmenimis, pvz., VAZ.

 

Ar reikia kabučių rašant sedanas, pikapas ir pan.?

Paprastuose, neoficialiuose tekstuose paplitusių automobilių markių bei kėbulų tipų pavadinimai rašomi kaip bendriniai žodžiai – adaptuoti ir be kabučių, pvz.: fiatas, fordas, tojota, mersedesas, žiguliai, opelis, universalas, kabrioletas, pikapas, sedanas ir kt. Pvz.: Naujasis škodos universalas turėtų būti dar elegantiškesnis ir praktiškesnis. 2009 m. rudenį „Renault“ modelius papildė naujas sedanas „Renault Fluence“.

Kas tas vanas ir kaip rašyti – hečbekas ar chačbekas?

Vanas – automobilio tipas (iš anglų k. van): didesnis už lengvąjį automobilį, bet dar ne mikroautobusas. Šeiminis kelioninis automobilis. Kaip neverčiame sedano, pikapo ir pan., taip paliekame ir vaną.

Automobilis furgonas su užpakalinėmis į viršų atsidarančiomis durimis (angl. hatchback) vadinamas hečbeku (ne chačbekas!).

 

Ar žodį bolidas rašyti kabutėse?

Bolidas yra vartotinas tarptautinis žodis, todėl kabutėse jo rašyti nereikia. Dar vienas sportinis automobilis – gokartas. Šis pavadinimas taip pat rašomas paprastai, be kabučių. Tai mažas vienvietis mikrolitražis lenktyninis automobilis be kėbulo, diferencialo ir amortizatorių, turintis 4 ratus ir lengvą variklį.

Nevartotinos svetimybės dragsteris galimi lietuviški pakaitai: triratis automobilis, sportinis triratis. (Nevartotinos svetimybės dragai (dragas) lietuviškas pakaitas traukos lenktynės, o drageris keistinas traukos lenktynininku. Atsižvelgiant į kontekstą gali būti vartojama ir gatvės lenktynininkas.)

 

Ar vartotini žodžiai busikas, maršrutkė?

Žargono žodis busikas neteiktinas bendrinei vartosenai. Pakaitas parenkamas pagal reikšmę, pvz.: autobusas, autobusiukas, mikroautobusas, automobilis ar pan.

Nevartotinos svetimybės maršrutkė lietuviški pakaitai: 1. maršrutinis autobusiukas; 2. maršrutinis lapas, maršrutlapis.

Ar tinkami pasakymai: draugiška aplinkai degalinė, draugiškas aplinkai automobilis ir pan.?

Angl. junginiais environmentally friendly, eco-friendly, nature friendly nusakomi neteršiantys gamtos, gamtai nekenksmingi dalykai (automobiliai, degalinės, statybinės medžiagos ir pan.), šiuos junginius galima būtų versti aplinkai nekenksmingi automobiliai, degalinės, medžiagos (ne draugiški automobiliai, degalinės, medžiagos).

 

(Remtasi Valstybinės lietuvių kalbos komisijos nutarimais ir kalbos patarimais (www.vlkk.lt)

Informaciją atnaujino: Informacinės sistemos administratorius, www@kupiskis.lt
Informacija atnaujinta: 2018-07-23 11:56
 

      

ligonių kasa

jaunimo informavimo ir konsultavimo portalą „Žinau viską“